FAB - LAB TURNOV

FAB - LAB  TURNOV


V Turnově vzniká platforma pro otevřenou dílnu na principech FAB-LAB  (pro kutily, bastliče a vynálezce)

Dílna je po předchozí dohodě přístupná od pondělí do středy (14.00 - 16.00) případně pro zodpovědné uživatele i v jiný čas. Odborný lektor je zde přítomen pouze v době konání kroužku (ÚT 15:45-17:45).    ...HLEDÁME OCHOTNÝ DOZOR DO FAB-LABU...

Projekt byl podpořen MŠMT - v programu Nadaná mládež a také Nadací rozvoje občanské společnosti z programu Vy rozhodujete, my pomáháme - společnosti TESCO.

Zkratka FAB - LAB pochází z anglického „Fabrication Laboratory“ neboli výrobní laboratoř. Označuje místo vybavené počítači a přístroji, které jsou schopny vyrobit širokou škálu výrobků.

 „Přijít může každý, kdo bude chtít poradit, nebo se jen podívat, nebo si něco vytisknut na 3D tiskárně, případně bude mít nějaký vlastní projekt. Budou zde přítomni odborní lektoři, kteří rádi poradí. Děti, které zajímá technika a elektronika, se sem samozřejmě mohou podívat i jen tak a seznámit se s vybavením naší nové dílny,“ říká jeden z vedoucích Lukáš Beran. 

S dílnou FAB-LAB také úzce souvisí standardní kroužek s názvem Elektrolab, ten je ale beznadějně naplněný, o práci v tomto kroužku je ze strany dětí a rodičů velký zájem. 

„Vybavení je důležité, ale zásadní jsou lektoři, kteří u nás s dětmi pracují, těm patří velké poděkování. Umí děti správně nadchnout pro věc. Nedávno tu vyrobili model autíčka vytištěný na 3D tiskárně, postavili kompletní světelnou křižovatku nebo koleje i s vláčkem,“ doplňuje Tomáš Zakouřil. Podle starosty města Tomáše Hockeho, který se spolu s místostarostkou Petrou Houškovou otevření nové dílny zúčastnil, jsou právě takovéto technické dílny důležité pro naši budoucnost, aby se v naší zemi spíš věci vymýšlely, než abychom byli „montovnou“ střední Evropy.

Jedná se o partu nadšenců s prostorem pro realizaci svých nápadů stylem DO IT YOURSELF v budově Žluté ponorky Turnov.

Hlavním ideovým strůjcem je Ing. Dušan Ferbas z firmy Solarmonitor. Dále se na chodu podílí RNDr. Lukáš Beran, Ing., Hynek Střelka a Radek pelant (student Gymnázia Turnov).

Cílem vzniku otevřené dílny je zvyšovat atraktivitu "bastlení" (technických a manuálních činností tolik potřebných v dnešních firmách).

OTEVÍRACÍ DOBA:

PO - ST 14-16h. (po dohodě i déle a jiné dny) v prostorech SVČ Turnov, Husova 77, primárně pro cílovou skupinu dětí a studentů. Dílna umožňuje konzultace a následnou realizaci vlastních projektů a samostatnou tvorbu každého návštěvníka "FAB LABu".

___________________________________________

KONTAKTY : kancelář Žluté ponorky 722 642 287, info@ponorkaturnov.cz

nebo Lukáš Beran 739 414 763, Hynek Střelka 605 259 046, Dušan Ferbas 603 147 723

___________________________________________

Co nabízíme?   Především naše zdroje:

  • prostory "elektro labu" s přístroji, pájkami a 3D tiskárnou PRUSA MK3 
  • materiální podporu v podobě náplní do tiskárny a nákupu/sehnání elektrosoučástek
  • vědomosti a odbornou pomoc několika profíků z oboru:
Ing. Dušan Ferbas Ing. Lukáš Beran  Ing. Hynek Střelka Jan Havel

Naši partneři
Geopark Český ráj
DIAS
Crytur
Grupo Antolin Turnov
Ontex
Liberecký kraj
JUTA a.s.
MŠMT