Část posádky pomáhá na ARO nemocnice Turnov

Už v říjnu jsme nabídli výpomoc zdravotníkům v turnovské nemocnici. Během ledna už ale únava i nemocnost na sestřičky dopadala stále více, takže jsme od února skutečně nastoupili. Především chceme vzdát obrovský dík veškerému personálu, protože jejich přístup k pacientům i v těchto těžkých podmínkách je úžasný.

Stejně jako všechna další zařízení tohoto typu je nyní Ponorka z důvodu pandemie koronaviru uzavřená. Jindy je dům v Husově ulici plný dětského smíchu, her a činnosti v zájmových kroužcích, nyní je osiřelý. Když nemůžeme být s dětmi, tak pomůžeme, kde je to potřeba, řekli si kapitán Žluté ponorky Tomáš Zakouřil a další dva pracovníci střediska Jindřich Kořínek a Jan Kovář.

„Vloni v říjnu, když nás prvně v tomto školním roce zavřeli, a čísla hospitalizovaných byla celorepublikově vysoká, jsem kontaktoval zástupce turnovské nemocnice MUDr. Martina Hrubého s dotazem, jestli by měla smysl nějaká výpomoc od naší ponorkové posádky. Tehdy ještě říkal, že to není nutné a že zaškolování trvá celkem dlouho,“ vysvětluje Tomáš Zakouřil.

Situace se ale změnila na přelomu ledna a února. To už posádku ponorky oslovila přímo nemocnice, že vzhledem k počtu nakažených zdravotníků by o výpomoc silných mužských paží stáli, jestli by tedy mohli pomoci sestřičkám na oddělení ARO, kde mají aktuálně řadu obézních pacientů na dýchacích přístrojích. Také očekávají, že situace bude složitá ještě dlouho. „Krátce po našem nástupu se stav pacientů začal zlepšovat, až jsme si dělali legraci, že než by se nechali ošetřovat námořníky z ponorky, raději se uzdravují. Ale lékaři předvídají, že je to jen přechodné, počty pacientů zase mohou stoupat. Máme tedy alespoň trochu klidu před bouří na větší zaučení,“ říká kapitán Žluté ponorky.

Turnovská nemocnice nemá covidové oddělení, to je v Liberci, ale právě proto musí někdy stěhovat necovidové pacienty z JIP v Liberci do Turnova. A tak se z posádky ponorky stali asistenti sester a sanitářů. „Neočekávám, že bychom Žlutou ponorku otevřeli dřív než v dubnu, tak se v nemocnici do té doby budeme střídat a pomáhat potřebným. Není vždy snadné zvedat a otáčet pacienty, ze kterých trčí spousta hadiček. Musím říct, že zdravotní sestry a sanitáře obdivuji, je to fyzicky a psychicky náročná práce, a jsem rád i za kolegy z ponorky, které jsem do toho navezl tak trochu narychlo, ale vzali to naprosto skvěle. Opět se mně potvrdilo, že máme na palubě jedinečnou posádku!“ uzavřel Tomáš Zakouřil.

zdroj: TvA

_______________________________________

Poslední ponorková služba na ARO

Ve čtvrtek 29. dubna 2021 proběhla poslední služba důstojníků na oddělení ARO v turnovské nemocnici. Za období únor až duben odsloužila mužská část posádky celkem 416,5 hodin.

Děkujeme tímto celému oddělení za vřelé přijetí do kolektivu i neskutečnou, profesionální a obětavou práci, kterou děláte pro ty, kteří to nejvíce potřebují. Přejeme vám ať máte na oddělení co nejméně pacientů a stejně optimismu jako nyní.

Naši partneři
Geopark Český ráj
Crytur
Grupo Antolin Turnov
Ontex
Liberecký kraj