PROHLÍDKA výtvarný salon Jawor - Turnov

Výtvarný salon dětí a mládeže Jawor - Turnov slaví 30 let. Výstava v Turnově v Kamenářském domě bohužel přístupná nebude, a tak máme pro vás VIDEOPROHLÍDKU. Najdete ji na odkazu https://fb.watch/…Qo/.

Je to můj první video pokus, tak vás prosím o shovívavost s kvalitou :).

Je mi ctí být součástí projektu, který trvá tak úctyhodnou dobu. Zakladatelkou Salonu byla tehdejší ředitelka Městského muzea v Jaworu, historička umění, paní Anna Grynszpan, která dodnes salon na polské straně připravuje. V návaznosti na spolupráci s kurátorem Muzea Českého ráje Mirkem Coganem na projektu Umělci Euroregionu Nisa se rozvinul původně polský Salon v mezinárodní přehlídku výtvarných děl dětí a mládeže. Roku 2008 převzalo od muzea štafetu Středisko volného času Žlutá ponorka Turnov. Začali jsme přemýšlet, jak salon posunout o kousek dál. Postupně během let se nám povedlo realizovat čtyři česko-polská setkání účastníků salonu, kteří se v průběhu plenérů v Čechách věnovali společné tvorbě i poznávání různých zajímavých technik a také krás našeho ráje.

V dnešní době se salonu účastní na 350 výtvarných prací z obou stran hranice ve čtyřech věkových kategoriích. I. kat. Mateřské školy do 6 let, II. kat. ZŠ 7-10 let, III. kat. ZŠ 11-13 let, IV. kat. 14-18 let. V posledních letech je salon opravdovou přehlídkou nejlepších a nejzajímavějších prací za uplynulý rok. Díky tomu, že jsme zrušili konkrétní téma, nabízí přehlídka širokou škálu námětů a technik a stává se více inspirativní nejen pro samotné tvůrce, ale především pro jejich pedagogy.

Každoroční zájezd do Jawora na vernisáž nám bude letos chybět, ale o výstavu nepřijdeme :). Je přístupná všem nadšencům online ZDE 

Za Žlutou ponorku Lada Capoušková, koordinátorka projektu na české straně.

Naši partneři
Geopark Český ráj
Crytur
Grupo Antolin Turnov
Ontex
Liberecký kraj