Výtvarný salon Jawor - Turnov ONLINE

Výtvarný salon dětí a mládeže Jawor - Turnov slaví 30 let. Jaworská výstava je letos kvůli hygienickým nařízením pouze online, ale i tak je na co se dívat.

Je mi ctí být součástí projektu, který trvá tak úctyhodnou dobu. Zakladatelkou Salonu byla tehdejší ředitelka Městského muzea v Jaworu, historička umění, paní Anna Grynszpan, která dodnes salon na polské straně připravuje. V návaznosti na spolupráci s kurátorem Muzea Českého ráje Mirkem Coganem na projektu Umělci Euroregionu Nisa se rozvinul původně polský Salon v mezinárodní přehlídku výtvarných děl dětí a mládeže. Roku 2008 převzalo od muzea štafetu Středisko volného času Žlutá ponorka Turnov. Začali jsme přemýšlet, jak salon posunout o kousek dál. Podařilo se nám realizovat tři česko-polská setkání účastníků salonu, kteří se během plenérů v Čechách věnovali společné tvorbě i poznávání různých zajímavých technik a také krás našeho ráje.

V dnešní době se salonu účastní na 350 výtvarných prací z obou stran hranice ve čtyřech věkových kategoriích. I. kat. Mateřské školy do 6 let, II. kat. ZŠ 7-10 let, III. kat. ZŠ 11-13 let, IV. kat. 14-18 let. V posledních letech je salon opravdovou přehlídkou nejlepších a nejzajímavějších prací za uplynulý rok. Díky tomu, že jsme zrušili konkrétní téma, nabízí přehlídka širokou škálu námětů a technik a stává se více inspirativní nejen pro samotné tvůrce, ale především pro jejich pedagogy.

Každoroční zájezd do Jawora na vernisáž nám bude letos chybět, ale o výstavu nepřijdeme :). Je přístupná všem nadšencům online ZDE 
Výstava v Turnově v Kamenářském domě za muzeem bude přístupná od 28. ledna 2021. Pokud to vládní opatření dovolí.
Pevně věříme, že se budeme moci sejít na slavnostní dernisáži 5. 3. 2021, zazpívat si naši hymnu spolu s Beruškami a zavzpomínat na krásná setkání a přátelství, která díky salonu vznikla.

Za Žlutou ponorku Lada Capoušková, koordinátorka projektu na české straně.

Naši partneři
Geopark Český ráj
Crytur
Grupo Antolin Turnov
Ontex
Liberecký kraj